V Eko Festiwal „Między Mostami”
Czy wiecie, dlaczego nasz Festiwal nosi nazwę „Między Mostami”?
To nie tylko odniesienie do malowniczego położenia Biblioteki przy Bulwarze nad Parsętą – między dwoma mostami, ale również głęboka metafora naszych wyborów jako społeczeństwo.
Stojąc „między mostami”, mamy możliwość wybrania świadomego kierunku, jakim chcemy podążać jako jednostka.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia będziemy wspólnie odkrywać, jak nawet najmniejsze działania mogą przyczynić się do ochrony naszego środowiska. Chcemy inspirować Was do codziennych ekologicznych wyborów oraz aktywizować silną, zaangażowaną społeczność lokalną.
Motto tegorocznej edycji brzmi: „Sztuka – jak most na rzece – może łączyć ludzi różnych środowisk, by wspólnie działać na rzecz ochrony naszej planety”.
14-15.06.2025
Miejska Biblioteka Publiczna w Kołobrzegu, ul. J. Frankowskiego 3 (Bulwar nad Parsętą)
Program festiwalu:
Niedziela, 15 czerwca, godz. 10:00-17:00
- godz. 10:00-12:30 Justyna Budzyn – Pracownia ceramiki w Podgórzu. Warsztaty mozaikowe inspirowane drzewami. Prezentacja przyrodnicza oraz interaktywne warsztaty mozaiki, podczas których zgłębimy złożony proces tworzenia mozaiki. Poznajcie Justynę i jej historię aktywistki drzewnej, podzielcie się emocjami wynikającymi z Waszej relacji z przyrodą, by następnie przełożyć te emocje na język sztuki.
- godz. 11:00 - Rewilding – dzikie słowo, które zmienia świat. Pokaz filmu krótkometrażowego „Odra: dwa kraje, jedna delta” w reżyserii Emmanuela Rondeau, opowiadającego historię rewildingu w delcie Odry na polsko-niemieckim pograniczu. Jak wygląda współpraca z lokalną społecznością i łączenie ludzi i dzikiej przyrody? Opowieść o tym jak praca zespołu Rewilding Oder Delta przynosi korzyści nie tylko miejscom naturalnym, ale także ludziom, którzy z nich żyją. Prowadzenie: Magdalena Urlich.
- godz. 11:30 - Moc rzeki. Przywracanie naturalnych funkcji dolin rzecznych na przykładzie działań renaturyzacyjnych w zlewni Parsęty. Prezentacja przyrodnicza Artura Furdyny, który jako ichtiolog i ekspert w dziedzinie renaturyzacji rzek, wspiera działania Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Celem tych działań jest poprawa stanu ekologicznego wód, zwiększenie retencji wody i różnorodności biologicznej.
- godz. 12:00 - W krainie rysi i żubrów. Reintrodukcja rysi i czynna ochrona żubrów w zachodniej Polsce. Opowieść o tych dwóch wspaniałych gatunkach, historii ich zniknięcia i pracy nad przywróceniem ich populacji na terenie Pomorza Zachodniego. Marta JaKa — miłośniczka sierściuchów, Miłosz Kowalewski - pierzastych stworzeń. Nie tylko prywatnie tworzą duet — wspólnie fotografują, filmują, działają w obszarach ochrony ptaków oraz w Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyrodniczym, gdzie w Dzikiej Zagrodzie odpowiadają za komunikację projektów reintrodukcji rysia i żubra.
- godz. 12:00-13:30 Rośliny jadalne i lecznicze w mieście. Miejski spacer etnobotaniczny z Małgorzatą Ruszkowską i Kają Nowakowską, współzałożycielkami duetu Mead Ladies. Nauczymy się rozpoznawać dzikie rośliny jadalne i lecznicze oraz dokonamy dzikich zbiorów w naszym mieście.
- godz. 12:30 - Jeż, miejski zwierz. Prezentacja edukacyjna Julii Feliksy Wojciechowskiej Fundacji JeKo z „Jak Jeż z Kotem”. Podróż po świecie jeży, kiedy się pojawiły, gdzie żyją, co jedzą. Jak upływa im rok. Jak pomagać jeżom w ciągu roku i gdzie szukać pomocy dla chorego jeża oraz jak wygląda opieka w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt.
- godz. 13:30-14:30 Z rzeką pod rękę. Opowieść o dzikiej Parsęcie. Spacer nad rzeką, która jest sercem Kołobrzegu i naszej okolicy w towarzystwie rzecznika rzek, hydrobiologa Artura Furdyny oraz Justyny Budzyn, artystki i aktywistki rzecznej. Opowieść o znaczeniu rzeki w mieście i jej ochronie.
- godz. 13:30 - Dzień dobry, znaleźliśmy nietoperza. Co robić? Żywy pokaz edukacyjny Fundacji BAT MOM dla Nietoperzy. Barbara Górecka, która od prawie 20 lat ratuje te ssaki i prowadzi dla nich azyl w Szczecinie przeprowadzi pokaz, podczas którego będzie można poznać lepiej życie i zachowanie tych bardzo pożytecznych ssaków na przykładzie żywych, oswojonych nietoperzy oraz dowiedzieć się, jakie są jako formy ich ochrony w mieście.
- godz. 14:30-17:00 Justyna Budzyn – Pracownia ceramiki w Podgórzu. Warsztaty mozaikowe inspirowane rzeką. Prezentacja przyrodnicza oraz interaktywne warsztaty mozaik rybnych. Zgłębimy złożony proces tworzenia mozaiki. Z ilu kawałków powinna się ona składać? Jakich materiałów można użyć do jej stworzenia? Poznacie Justynę i jej rzeczną historię, podzielicie się swoimi historiami, by następnie przełożyć te emocje na zupełnie inny język wypowiedzi.
- godz. 15:00 - Jak można pomagać? Ośrodki rehabilitacji zwierząt. Panel dyskusyjny z udziałem pisarki, dziennikarki niezależnej, propagatorki wiedzy o przyrodzie, pasjonatki tropienia i fotografii Anny Maziuk oraz Katarzyny Lesner z Fundacji dla Dzikich Zwierząt LARUS, Barbary Góreckiej z Fundacji BAT MOM dla Nietoperzy oraz Julii Feliksy Wojciechowskiej z Fundacji JeKo. Prowadzenie spotkania: Monika Wanda Władzińska.
Wydarzenia towarzyszące (sobota-niedziela, Bulwar nad Parsętą), godz. 11:00-16:00 :
- Małe uliki: kószka i ulik weselny. Co na to pszczoły? Warsztaty pszczelarsko-roślinne dla miłośników pszczół i trzmieli w każdym wieku z Małgorzatą Zatylną, która od 15 lat ma małą pasiekę w ogrodzie. Warsztaty z ulami, podczas których dowiemy się jak je zasiedlić oraz jak funkcjonują pszczele społeczności. Poznamy kwiaty, z których pszczoły zbierają pokarm oraz dowiemy się jak, i kiedy to robią. Wykonamy również świeczki z węzy, rysunki kalki owadów autorstwa Małgorzaty Gibas Grądman (Las i Niebo) oraz rozwiążemy zagadki o pszczołach.
- Od ziarna, przez źdźbło do plecionki. Wyroby ze słomy starych odmian. Zasiane i zebrane przez artystę. Warsztaty plecionkarskie z Piotrem Barańczakiem, mistrzem plecionkarstwa. Kreatywne warsztaty wyplatania ozdób słomianych, podczas których nauczymy się najprostszych plecionek, wykonamy oplatanie butelek i koszyczków ze słomy oraz poznamy proces przygotowania zboża do wyplatania. Produkty ze słomy są bowiem w 100% naturalne i ekologiczne.
- Gdzie zaopatrują się organizmy żywe? Szkółka roślin. Warsztaty dla dzieci (6-9 lat) Olivera i Ewy Reeves z „Zakładu Ogrodniczego Reeves” Jak pszczoły zdobywają pożywienie z roślin? W jaki sposób rośliny zachęcają je do zaopatrzenia się w ich kielichu? Czy to ma na nas wpływ? Jak mogą nas wspomóc, nawet leczyć. Opowieść o roślinach w kontekście kwitnienia, zaopatrywania się pszczół w pokarm z roślin, zapylania ich, walorów zdrowotnych i kulinarnych. Nauka rozpoznawania roślin poprzez zabawę w szkółce roślin
- Bawmy się ekologicznie. Warsztaty dla dzieci z tworzenia ekologicznych zabawek z 11 Drużyną Harcerską Wagabunda z Kołobrzegu i ich drużynową Lidią Malawską. Jak samodzielnie zrobić proste i przyjazne dla środowiska zabawki z naturalnych materiałów? Razem z harcerzami odkryjemy tajniki rękodzieła, poznamy ekologiczne techniki i materiały, a także dowiemy się, jak dbać o planetę, tworząc zabawki pełne radości i wartości.
Plenerowa wypożyczalnia, gry planszowe, eko zabawy (strefa chillout’u)
Stoiska: Zakład Ogrodniczy Reeves, Piotr Barańczak – wyroby artystyczne ze słomy, Księgarnia World Link
Stanowisko informacyjno-edukacyjne Błękitnego Patrolu WWF
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Część z nich odbywa się równolegle. Spotkania będą dokumentowane filmowo i fotograficznie. Udział w nich oznacza, że uczestnik wyraża zgodę na możliwe pojawienie się jego wizerunku w powyższych materiałach.
Wydarzenia prowadzone przez Justynę Budzyn z Pracowni ceramiki w Podgórzu realizowane w ramach zadania Biblioteka naturalnie, które stanowi część projektu projektu BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność, Priorytet 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.